ROBOTİK ÇALIŞMALAR

ROBOT GARSON ADA


Model : İnsansı Robot Garson Projesi 4. Prototip (ADA G4)
Proje Başlangıç Tarihi : 11.07.2015
Proje Bitiş Tarihi : 28.05.2016
Üretim Adet : 3 Adet
Ağırlık : 36 kg
Yükseklik : 150 cm
Genişlik : 55 cm
Yürüyüş Hızı : 30 cm/s
Pil : Jel Akü (12v)
Pil Süresi : Çift robot döngüsü ile sürekli dolu batarya sistemi (Şarj olmadan çalışma süresi 22 saat)
Konuşma Dili : Türkçe
Eklem Yapısı : Elektromekanik - DC Motor
Kabiliyeti : Mutfaktan servis alma, masaya servis verme, yürüme, konuşma, görme, engel algılama, trafik kontrol, iki eksen hareketli kafa.

 
26 Mart 2015 tarihinde açılışı yapılan Türkiye’nin ilk Robotik Uygulama Merkezi niteliğini de taşıyan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi’nde Robot Garson ADA misafirlere hizmet vermeye başlamıştır.

İnsansı robot çalışmalarında sıkça sorulan "Bu robotlar ne iş yapacak?" sorusunun cevabı niteliğinde hizmete açılan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi'nde faaliyete geçen Robot Garson ADA,büyük bir ilgi ve merakla ziyaretçi akınına uğradı. Türkiye'de ilk olacak bir konseptle hizmete başlayan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi'nde görev yapan 150 cm boyunda, 36 kg ağırlığında olan ve yapay zekaya sahip Robot Garson ADA, meraklı bakışlar eşliğinde yiyecek ve içecek servisine başladı.

AKINSOFT yapmış olduğu çalışmalarla Robotik Teknolojiler dalında ülkemize yeni bir soluk getirmiştir ve bu soluk 2015 yılında daha da güçlenerek insansı robotların seri üretimine geçmek hedeflenmektedir.

Robotik teknolojiler gün geçtikçe tüm sektörlerde yerini almaya başlamıştır. Kullanım alanları açısından akla gelebilecek her sektörde var olmaya adaydır. Alışveriş merkezlerinde, maden ocaklarında, havalimanlarında ve daha birçok alanda kullanılması hedeflenen robotların amacı, insanın yerini almak değil insanın iş yükünü hafifletmektir. İnsansı robotların kullanımının yaygınlaşması ile birlikte en başta insana verilen değer artacak, kaliteli iş verimliliği sağlanmış olurken, insanların sosyal yaşamları da daha sağlıklı hale getirilecektir.

Attığı her adımda gelecek nesillerin, teknoloji ile daha rahat büyümesini hedefleyen, geleceği önceden görüp, bu doğrultuda çalışmalarını yürüten AKINSOFT, bundan önce yaptığı gibi bundan sonra da teknoloji alanında en iyi şekilde çalışmaya ve üretmeye devam edecektir.

Basın Bülteni, Fotoğraflar ve Videoları indirmek için tıklayın
 
AKINSOFT Cadde Meram Kafe ve Robotik Uygulama Merkezi & Robot Garson Ada Robot Garson Ada - Kahve Servisi